Radi by ste začali s meditáciou ale neviete ako? Iste je zdraviu prospešná a nielen to. Udržuje v rovnováhe aj našu myseľ. Aké techniky meditácie zvoliť. Vysvetlime si najprv čo je to meditácia. Nie je to prvok náboženstva, nemusíte byť vyznávačom danej viery. Tento fakt si často ľudia neuvedomujú a meditácii sa vyhýbajú. Je to ale škoda. Meditácia je tu hlavne pre nás ako nástroj na ovládnutie vlastných myšlienok, pocitov a vytvorenie pozitívnych väzieb. Počas meditácie ste prítomný tu a teraz. Obrovské množstvo myšlienok o tom čo bolo, strachy a plánovanie toho čo bude, nenechajú našu myseľ kľudnú a to vedie napríklad k poruchám spánku či depresiám.
Počas meditácie zažívame stav myšlienkového ticha, čo je oproti hlučnej a rušnej dobe ako pocit úplnej blaženosti. Aké meditačné techniky môžeme zvoliť? Meditačných techník existuje niekoľko. Začnite tou, ktorá je Vám najbližšia. Nenúťte sa do niečoho, čo na Vás pôsobí nepríjemným dojmom. Dobrým začiatkom by mohol byť nácvik sústredenia a právneho dýchania. Skúste upokojiť svoje myšlienky. Nerozmýšľajte nad tým čo Vás dnes ešte čaká ale nad tým, čo robíte teraz. Skúste si sadnúť. Zaujmite pre Vás príjemnú polohu a dýchajte. Nič viac. Sústreďte sa na dych. Ako dýchate? Pomaly – rýchlejšie. Pôjde to ľahšie ak zavriete oči.
Vnímajte pohyb tela pri nádychu a výdychu. Podložku pod sebou. Pocity, ktoré máte. Všímajte si svoju osobu – svoje telo. Počúvajte, čo Vám hovorí. Je možné, že na začiatku sa budete sústreďovať ťažko a možno Vás budú nejaké zblúdilé myšlienky rušiť. Nenechajte sa ale odradiť a vytrvajte. Meditačných techník je veľa a musíte si nájsť tú správnu, ktorá Vám sadne. Koniec – koncov aj meditácia je cvičenie. Ak si nebudete vedieť dať rady a budete mať pocit, že niečo nerobíte dobre, vyberte sa zacvičiť si do jógového centra. Spoznáte veľa zaujímavých ľudí a dostanete cenné rady k zvládnutiu rôznych meditačných techník.