Stavať na Slovensku rodinné domy už nie je len tak. Dávno preč je doba, kedy ste si mohli postaviť prakticky čokoľvek a z akéhokoľvek materiálu a nebol problém s kolaudačným konaním, ak stavba spĺňala technické normy a bezpečnostné predpisy pre užívanie objektu z hľadiska ohrozenia života a zdravia obyvateľov. Dnes musia Slováci pri výstavbe rodinných domov dbať aj na veľmi prísne legislatívne ustanovenia, ktoré pamätajú na energetickú náročnosť pri vykurovaní domov. Nezabúdajme, že vykurovanie predstavuje najväčšiu položku v rodinnom rozpočte, keby sme bývali v subtropickom alebo tropickom pásme, zrejme by nikto nič také neriešil.
Legislatíva stanovuje, že počnúc rokom 2021 je povinnosťou pre úspešnú kolaudáciu objektu zabezpečiť, aby spĺňal štandardy pre udelenie energetického certifikátu A0. Doteraz platilo (a platí), že novostavby postavené od roku 2016 (do roku 2020), musia mať platný energetický certifikát A1.
Týmto opatrením sa musia prispôsobiť ako žiadatelia o výstavbu nových domov, tak najmä stavebné spoločnosti. Musí reagovať na to, aby už samotné projekty zahŕňali dopady týchto legislatívnych zmien, a hlavne si musia vedieť rady, ako docieliť pri požadovanej výstavbe týchto veľmi prísnych kritérií. Nie vždy je to také jednoduché, ako sa zdá, prísnejšie normy sa tiež pochopiteľne odrážajú na cenách novostavieb, čo komplikuje život každému, kto chce bývať vo svojom novom rodinnom dome a vyhnúť sa tak nájomnému bývaniu.
Komplikácie pre majiteľov novostavieb bungalovov – domy typu bungalovu sú na Slovensku veľmi obľúbené, ale u nich je často problém získať certifikát A0 vzhľadom na ich tvar, ktorý vyžaduje vyššiu spotrebu energie pri vykurovaní (dom je prízemný a viac rozprestretý do plochy, zatiaľ čo vo viacpodlažných domoch sa lepšie udržuje teplo), preto sa tu väčšinou musí využívať obnoviteľné zdroje energie, napríklad krbové vykurovanie (rekuperácia), fotovoltaika alebo tepelné čerpadlá.